چهارمین دوره مسابقه طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین برگزار شد

مرحله ی نهایی چهارمین دوره مسابقه طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین با تلاش دانشگاه صنعتی شریف و با حضور هشت تیم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، چهارمین دوره مسابقات طراحی و ساخت هواپیمای بدون‌سرنشین توسط پژوهشکده ی شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت مرکز همکاریهای فناوری و نوآوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی برگزار گردید. این مسابقات که در تیرماه سال ۹۵ با حضور بیش از ۴۰ تیم از نقاط مختلف کشور آغاز گردیده بود در شهریورماه سال ۹۶ با انجام آزمون‌های پروازی و با حضور ۸ تیم که موفق به اتمام فرآیند ساخت و تست پرنده خود شده بودند به پایان رسید.
بنا بر این گزارش؛ آزمون‌های پروازی این دوره از مسابقات در بازه زمانی ۱۴ الی ۱۷ شهریورماه ۹۶ در فرودگاه شهرستان کلاله از توابع استان گلستان، برنامه‌ریزی شده بود که با حضور تیم‌های شرکت‌کننده و داورانی از دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه مالک اشتر و شرکت صنایع هوایی قدس همراه بود.
همچنین در حاشیه برگزاری آزمون‌های پروازی، نمایشگاه و همایشی نیز با حضور نمایندگان مختلفی از ستاد توسعه هوایی و هوانوردی، مرکز همکاری‌های نوآوری و فناوری ریاست جمهوری، مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، شرکت قدس، فرودگاه گرگان و نمایندگان استانداری و فرمانداری شهرستان و استان برگزار گردید.
گفتنی ست؛ در طی این مرحله، تیم‌های متین و شبح از استان بوشهر، تیم‌های صاعقه، اطلس و رهام از استان اصفهان، تیم کلیاک و سُها از استان تهران و تیم شاهین از استان مازندران حاضر گردیدند. البته تیم‌هایی مانند ایرچیتا، برآیند علم و صنعت، چکاوک و ای‌آر‌سی نیز موفق به انجام برخی تست‌های پروازی اولیه شده بودند اما متاسفانه نتوانستند تست‌های خود را به اتمام رسانده و در فرآیند آزمون‌های پروازی حاضر گردند. در این بین تیم متین بوشهر توانست با اجرای پروازی موفق، به فاصله ۱۰ کیلومتری پرواز نموده و موقعیت اهداف کار گذاشته شده در منطقه‌ای به پهنه ۳ کیلومتر در ۳ کیلومتر را شناسایی نماید و محموله امدادی را برای هدف سفید رنگ ارسال نماید. تیم کلیاک و تیم رهام موفق به اجرای پرواز خارج از دید و فیلم‌برداری offline گردیدند و تصاویر مناسبی را از فضای منطقه مورد نظر به صورت offline ارائه نمودند اما موفق به شناسایی همزمان اهداف نشدند. تیم سُها با اجرای پرواز خودکار و رهاسازی محموله امدادی در محل باند پرواز توانست توانمندی خود در زمینه پرواز خودکار را به نمایش بگذارد و تیم‌های شبح و اطلس تنها موفق به اجرای پرواز RC گردیدند. دو تیم صاعقه و شاهین، نیز به دلیل مواجهه با نقص فنی نتوانستند پرواز موفقی را ارائه نمایند.
خاطرنشان می شود؛ نتایج و بررسی دستاوردهای تیم‌ها و نتیجه ی قطعی رقابتها اواخر شهریورماه اعلام خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید