ایران من تسلیت

بنیاد شریف کشته و زخمی شدن جمع کثیری از هموطنان عزیزمان در حادثه زلزله را به همه ایرانیان و به خصوص خانواده های داغدیده و بازماندگان تسلیت می گوید.

پیام تسلیت

بنیاد شریف درگذشت حاج محمدتقی علاقبندیان از حامیان و خیرین دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیئت امنای بنیاد شریف را به خانواده محترم ایشان تسلیت عرض نموده و برای آن مرحوم طلب مغفرت الهی می نماید.

مجلس ترحیم و یادبود مرحوم علاقبندیان روز چهارشنبه ۳ آبان ماه از ساعت ۹ الی ۱۱:۳۰ صبح در مسجد جامع شهرک غرب در تهران برگزار می گردد.

تشکیل صندوق ویژه حمایت از دانش پذیران دوره های کارآفرینی

تفاهم نامه سه جانبه تشکیل صندوق ویژه حمایت از دانش پذیران دوره های کارآفرینی میان بنیاد شریف، دانشکده مدیریت و اقتصاد و دفتر آموزش های آزاد دانشگاه صنعتی شریف منعقد گردید.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شریف، دانشکده مدیریت و اقتصاد، بنیاد شریف و دفتر آموزش های آزاد دانشگاه صنعتی شریف در راستای حمایت از متقاضیان شرکت در دوره های کارآفرینی این دانشگاه تفاهم نامه سه جانبه منعقد کردند.

بر اساس این تفاهم نامه، صندوق ویژه حمایت از دانش پذیران دوره های کارآفرینی با هدف ارائه تسهیلات و کمک های مالی به متقاضیان دوره تشکیل خواهد شد.

همکاری سه جانبه بمنظور هدایت کمک های مردمی به بنیاد شریف، تلاش بمنظور ایجاد اکوسیستم مناسب و هدایت سرمایه های موجود در کشور جهت ارتقاء کارآفرینی با استفاده از ظرفیت های جاری از دیگر موضوعات این تفاهم نامه است.

آغاز به کار دو نمایشگاه کار و کتاب در دانشگاه صنعتی شریف مهر۹۶

برنامه آغاز سال جدید تحصیلی دانشگاه صنعتی شریف، ۲۸ شهریور ۹۶

برنامه شریف سلام با حضور پرشور والدین،دانشجویان کارشناسی ورودی ۹۶ و مسئولین دانشگاه صنعتی شریف سه‌شنبه ۲۸ شهریور

غرفه بنیاد شریف

غرفه بنیاد شریف دراستقبال از دانشجویان و خانواده ها

ویژه برنامه ی استقبال از حدود هزار دانشجوی جدید دانشگاه صنعتی شریف با حضور خانواده ها و مسئولین برگزار شد

در حاشیه برنامه آغاز سال جدید تحصیلی دانشگاه صنعتی شریف، ۲۸ شهریور ۹۶

جشن شریفی سلام

جشن شریفی سلام با حضور دکتر سهراب پور و دکتر فتوحی ریاست دانشگاه

درخواست اساتید دانشگاه شریف از دبیرکل سازمان ملل متحد

اساتید دانشگاه صنعتی شریف با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار توجه این سازمان به وضعیت اسفبار و دشوار اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار شدند.

 

به گزارش روابط عمومی؛ ۹۶ تن از اساتید دانشگاه صنعتی شریف با ارسال نامه ای به آنتونیو گوتیررز دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از وضعیت اسفبار و دشوار اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار خواستار توجه و رسیدگی این سازمان به وضعیت آنان شدند. آنها در نامه خود هشدار دادند؛ آنچه که بر مسلمانان روهینگیا اتفاق می افتد، یا ناشی از تعصب های قومی در بخشی از جمعیت اکثراً بودایی در میانمار است و یا عملیات پاکسازی توسط نیروهای نظامی و امنیتی کشور، که در هر صورت چیزی جز پاکسازی قومی سازمان یافته و جنایت علیه بشریت نیست.
این اساتید در نامه ی خود ضمن اشاره به ابعاد تلخ و جنایتکارانه عملیات ارتش از قبیل سوزاندن روستاها، قتل عام مردان، هرج و مرج و فراهم نمودن زمینه های تجاوز به زنان و کودکان ابراز امیدواری کردند که سازمان ملل متحد همگام با جامعه بین المللی در اقدامی سریع به یک وضعیت انسانی وحشتناک پایان داده و از درد و رنج جامعه مسلمان میانمار بکاهند و با اعمال فشار بر دولت میانمار نگرانی های جدی جامعه بین المللی را نسبت به سیاست های غیرقابل قبول و رفتار خلاف حقوق بشر به آنها یادآورشوند، و با قید فوریت کلیه محدودیت های اعمال شده برای کمک های بشردوستانه خارجی به مردمی که آواره شده اند را لغو کنند.

متن نامه

چهارمین دوره مسابقه طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین برگزار شد

مرحله ی نهایی چهارمین دوره مسابقه طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین با تلاش دانشگاه صنعتی شریف و با حضور هشت تیم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، چهارمین دوره مسابقات طراحی و ساخت هواپیمای بدون‌سرنشین توسط پژوهشکده ی شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت مرکز همکاریهای فناوری و نوآوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی برگزار گردید. این مسابقات که در تیرماه سال ۹۵ با حضور بیش از ۴۰ تیم از نقاط مختلف کشور آغاز گردیده بود در شهریورماه سال ۹۶ با انجام آزمون‌های پروازی و با حضور ۸ تیم که موفق به اتمام فرآیند ساخت و تست پرنده خود شده بودند به پایان رسید.
بنا بر این گزارش؛ آزمون‌های پروازی این دوره از مسابقات در بازه زمانی ۱۴ الی ۱۷ شهریورماه ۹۶ در فرودگاه شهرستان کلاله از توابع استان گلستان، برنامه‌ریزی شده بود که با حضور تیم‌های شرکت‌کننده و داورانی از دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه مالک اشتر و شرکت صنایع هوایی قدس همراه بود.
همچنین در حاشیه برگزاری آزمون‌های پروازی، نمایشگاه و همایشی نیز با حضور نمایندگان مختلفی از ستاد توسعه هوایی و هوانوردی، مرکز همکاری‌های نوآوری و فناوری ریاست جمهوری، مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، شرکت قدس، فرودگاه گرگان و نمایندگان استانداری و فرمانداری شهرستان و استان برگزار گردید.
گفتنی ست؛ در طی این مرحله، تیم‌های متین و شبح از استان بوشهر، تیم‌های صاعقه، اطلس و رهام از استان اصفهان، تیم کلیاک و سُها از استان تهران و تیم شاهین از استان مازندران حاضر گردیدند. البته تیم‌هایی مانند ایرچیتا، برآیند علم و صنعت، چکاوک و ای‌آر‌سی نیز موفق به انجام برخی تست‌های پروازی اولیه شده بودند اما متاسفانه نتوانستند تست‌های خود را به اتمام رسانده و در فرآیند آزمون‌های پروازی حاضر گردند. در این بین تیم متین بوشهر توانست با اجرای پروازی موفق، به فاصله ۱۰ کیلومتری پرواز نموده و موقعیت اهداف کار گذاشته شده در منطقه‌ای به پهنه ۳ کیلومتر در ۳ کیلومتر را شناسایی نماید و محموله امدادی را برای هدف سفید رنگ ارسال نماید. تیم کلیاک و تیم رهام موفق به اجرای پرواز خارج از دید و فیلم‌برداری offline گردیدند و تصاویر مناسبی را از فضای منطقه مورد نظر به صورت offline ارائه نمودند اما موفق به شناسایی همزمان اهداف نشدند. تیم سُها با اجرای پرواز خودکار و رهاسازی محموله امدادی در محل باند پرواز توانست توانمندی خود در زمینه پرواز خودکار را به نمایش بگذارد و تیم‌های شبح و اطلس تنها موفق به اجرای پرواز RC گردیدند. دو تیم صاعقه و شاهین، نیز به دلیل مواجهه با نقص فنی نتوانستند پرواز موفقی را ارائه نمایند.
خاطرنشان می شود؛ نتایج و بررسی دستاوردهای تیم‌ها و نتیجه ی قطعی رقابتها اواخر شهریورماه اعلام خواهد شد.

امضا تفاهم نامه میان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه FHM آلمان
گسترش تعاملات علمی دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه FHM با امضای تفاهم نامه ی همکاری

 

به گزارش روابط عمومی؛ دانشگاه صنعتی شریف با هدف گسترش تعاملات علمی خود با کشور آلمان اقدام امضای تفاهم نامه ای با دانشگاه FHM این کشور نموده است.
بنا بر این گزارش؛ در جلسه ای که با حضور دکتر رشتچیان، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، دکتر غفاری، رئیس پردیس بین الملل کیش دانشگاه و دکتر جاهد، رئیس دفتر دانشجویان بین الملل و هیأتی عالی رتبه از دانشگاه FHM آلمان متشکل از؛ دکتر مرک، رئیس این دانشگاه، دکتر ویتبرگ، معاون تحقیق و توسعه و تحصیلات دکتری و دکتر دوست محمدیان، نماینده و مدیر پروژه ایران این دانشگاه برگزار گردید طرفین در راستای گسترش همکاری، تفاهم نامه ای امضا نمودند.
گفتنی ست؛ در این تفاهم نامه ایجاد دوره های مشترک در دوره کارشناسی مهندسی عمران در پردیس بین الملل دانشگاه صنعتی شریف در جزیره ی کیش، تأسیس آزمون های زبان انگلیسی و آلمانی، مقدمات تأسیس پژوهشکده مشترک مطالعات انرژی و محیط زیست، تبادل استاد و دانشجو و همچنین برگزاری همایش های مشترک مورد توافق قرار گرفته  است.
لازم به ذکر است که دانشگاه علوم کاربردی (FHM) آلمان از دانشگاه های مطرح کشور آلمان است که ارتباط بسیار نزدیکی با صنایع این کشور دارد.

درخشش دانشجویان دانشگاه شریف در بیست و دومین المپیاد علمی دانشجویی کشور

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف موفق به کسب رتبه های نخست بیست و دومین المپیاد علمی دانشجویی کشور شدند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، در بیست و دومین المپیاد علمی دانشجویی کشور که همه ساله با هدف کشف استعدادهای درخشان دانشجویان کشور و تشویق و ترغیب آنها به مطالعه و تحقیق در دوران تحصیل و ایجاد فرصت‌های مناسب برای اعتلای علمی آنان برگزار می‌شود، دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند رتبه‌های برتر را به خود اختصاص دهند.

بنا بر این گزارش؛ زهرا سعادت و میلاد گودرزی موفق به کسب رتبه یک المپیاد مهندسی مواد شدند و سید محمد باقر غیاثی نیز رتبه ۳ این المپیاد به خود اختصاص داد.
در المپیاد مهندسی شیمی نیز علی عیدی رتبه سوم را از آن خود کرد و آرمان حجاری رتبه ۱۶ این المپیاد را کسب کرد.
همچنین در المپیاد مهندسی کامپیوتر؛ میلاد رضوی رتبه ۲، مجتبی بهرامی رتبه ۴، حسین بیگی رتبه ۵، اسماعیل غلامی رتبه ۶ ، سید سبحان میریوسفی رتبه ۷ و ایمان همایونی رتبه ی ۹ را از آن خود کردند.
علیرضا مدیر شانه چی رتبه ۴ و شهاب الدین محین رتبه ۱۱ المپیاد مهندسی برق را به خود اختصاص دادند.
در بیست و دومین المپیاد ریاضی نیز؛ علیرضا عطایی رتبه ۱، علی چراغی رتبه ۲، امیر حسین اخلاصی رتبه ۴، محمد هنری رتبه ۵، حسن قره داغی رتبه ۶، سید ابوالفضل نجفی رتبه ۶، علیرضا شاولی کوه شور رتبه ۷ ، سایت غلامی رتبه ۸، سینا صمدپور رتبه ۱۰ و سید علیرضا توکلی رتبه ۱۱ را کسب نمودند.
در المپیاد فیزیک نیز؛ حسین حسین آبادی رتبه ۱، جهانگیر نوبخت رتبه ۹ و پویان مینایی رتبه ۱۱ را به دست آوردند.
در رشته ی مهندسی عمران؛ جواد منصوری رتبه ۲ ، اشکان علی مددی رتبه ۸ ، علیرضا پاکیزه رتبه ۱۱ و رضا آزاد رتبه ۱۲ را از آن خود کردند.
برنا سعید نیا ، سید حیدر مروج‌ ، سهند راحمی پور و مهرنوش طاهر زاده به ترتیب رتبه رتبه های اول تا چهارم المپیاد شیمی را از آن خود کردند.
در المپیاد مهندسی مکانیک نیز؛ حسین عبدی رتبه ۱، امین محمدی نصرآبادی رتبه ۳ ، طه عسگری رتبه ۴، سید محمدرضا حسینی رتبه ۵ و علیرضا باقری رتبه ۱۲ را از آن خود کرد.
گفتنی ست؛ زهرا خانعلیزاده و خشایار پورطاهری نیز در المپیاد اقتصاد به ترتیب رتبه های ۸ و ۹ را از آن خود کردند.

نتایج کلی مسابقات

برگزاری مراسم افطاری

این مراسم با حضور حامیان و خیرین، دکتر مسعود نیلی مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی شریف روز سه شنبه ۹ خرداد ماه سال جاری در سالن البرز دانشگاه صنعی شریف برگزار شد.

در ابتدای این مراسم معنوی دکتر فتوحی رئیس دانشگاه به ارائه سخنرانی پرداخت و گفت: یکی از پایه های اصلی توسعه و اقتدار کشور نقش «علم و فناوری» است. بی تردید دانشگاه ها در شکل دهی و تقویت این پایه مهم، نقشی بی بدیل دارند زیرا دانش، موتور اصلی رشد و توسعه دنیای امروز و همچنین ایجاد اقتدار و قدرت و رقابت برای ورود به بازارهای ملی و بین المللی است که در این میان دانشگاه ها نقش مهم ترین مولد دانش در کشور هستند.وی افزود: ایجاد دانش و آموزش مبتنی بر اخلاق، خلاقیت و مهارت شرط لازم برای نیل به رشد اقتصادی، توسعه، سازندگی بالندگی و ارتقای فرهنگ در کشور است.
دکتر فتوحی ضمن تاکید بر کمبود منابع و امکانات برای دانشجویان در کشور به بررسی و مقایسه میزان استفاده از منابع مالی در قالب وقف و هدایا در کشورهای مالزی، ترکیه، ژاپن، عربستان سعودی و امارات پرداخت.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف در ادامه آمار و ارقامی در خصوص رتبه بندی دانشگاه های جهان بر اساس میزان جذب منابع وقفی و همچنین مقایسه جایگاه ۱۰ دانشگاه آموزشی پژوهشی برتر دنیا در نظام رتبه بندی معتبر پرداخت.
وی در ادامه اظهار داشت: دانشگاه صنعتی شریف اکنون پنجاهمین سال تحصیلی خود را سپری می نماید و در حال حاضر ۱۲۰۰۰ نفر در ۱۳ دانشکده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل اشتغال دارند. همجنین حدود ۲۰۰۰ نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاههای کشور تمام یا بخشی از تحصیل خود را در این دانشگاه سپری کرده اند.
دکتر فتوحی ضمن اشاره به بخشی از محدودیتهای موجود در دانشگاه گفت: دانشگاه صنعتی شریف کمترین سرانه فضا در میان دانشگاههای کشور را داراست که امکان شروع بسیاری از فعالیت ها را از آن سلب می کند، تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه فرسوده و قدیمی است که نیاز به نوسازی دارد.
رئیس دانشگاه در ادامه تصریح کرد: دانشگاه صنعتی شریف مخزن ارزشمندی از استعدادهاست به طوریکه بیش از ۹۶ نفر از صد نفر اول آزمون سراسری رشته ریاضی هر ساله در این دانشگاه به تحصیل اشتغال دارند و چنین تمرکزی منشاء برکات فراوانی از نظر اجتماعی و فرهنگی است که برای تداوم حیات علمی و جریان جوشان دانش در دانشگاه نیاز به اقدامات اساسی است که باید انجام شود.
مقام عالی رتبه دانشگاه در انتهای سخنانش به ارائه دستاوردهای درخشانی که حاصل حمایت حامیان و خیرین بود پرداخت و از اعضای این بنیاد که در مراسم حضور داشتند درخواست کرد تا در زمینه های مختلف برای برطرف کردن نیازهای دانشگاه در راستای فراهم سازی و تقویت شرایط تربیت نخبگان آینده کشور بکوشند و از دانشگاه حمایت کنند.
در ادامه ی مراسم دکتر مشایخی بنیانگذار و عضو هیئت علمی دانشکده ی مدیریت دانشگاه اظهار داشت: بهترین استعدادهای کشور در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل می باشند که نیاز به تربیت و آموزش صحیح دارند و این امر مستلزم تامین منابع مورد نیاز در این زمینه است.
وی با اشاره به محدود بودن بودجه دانشگاه گفت: امروزه دانشگاه شریف با داشتن یک پنجم بودجه نسبت به سال ۱۳۶۰با کمبودها و مشکلات عدیده ای روبرو است. که اگر این روند ادامه پیدا کند بودجه آن در سال های آتی به صفر خواهد رسید.